کانال - مطالعات راهسازی - ژئوتکنیک - مطالعات مکانیک خاک - مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ

کانال

کانال ( یا به انگلیسی: Channel) در علم جغرافیای طبیعی به نوعی از زمین‌چهراطلاق  می‌شود که دربرگیرنده مسیر و پهنه آبی نسبتاً کم‌عمق و تا حدودی باریک است و اکثرا به رود، دلتا ویا  تنگه  نیز محدود می‌گردد. کانال‌ها نیز ممکن می باشد طبیعی یا دست ساخت انسان‌ نیز باشد. معمولاً یک کانال جغرافیایی با ویژگی‌های متنوعی مثل بستر و کناره آن شناخته و معرفی می‌شود. در ادامه مقاله به مبحث کانال میپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

کانال‌های طبیعی درعلم جغرفیایی

کانال‌های طبیعی بر اثر فرایندهای مختلف رودخانه‌ای  و زمین پدید می‌آیند و در همه سطح های زمین می‌توان آن‌ها را نیز پیدا کرد. اکثریت این نوع از  کانال‌ها توسط جریان های آب و بر اثر یک چرخه آب شکل گرفته‌اند و پدید آمدند ولی دیگر فرایندهای جریانی مثل جریان گدازه نیز قادرو توانایی تشکیل آن ها را نیز دارد. کانال‌ها همچنین ممکن است بر اثر انواع جریان‌های عمیق‌تر نیز در بین آب‌سنگ، سد ساحلی، خلیج یا هر پهنه دیگر آبی کم‌عمق دیگری نیز پدید آیند. رود کلمبیا در ایالت‌های واشینگتن و اورگن در ایالات متحده امریکا مثالی از این کانال‌هاست که در آستوریا، اورگن به اقیانوس آرام نیز می‌ریزد.

زمین‌ چهر (یا به انگلیسی: Landform) :

در علوم زمین‌شناسی  و جغرافیا مجموعهٔ از خصوصیات فیزیکی قابل تشخیص و شکل‌های ویژه و یا به شکل یا اشکال کاملا طبیعی سطح زمین نیز گفته می‌شود، مثل دشت‌ها، دره‌ها، فلات‌ها، کوه‌ها و پدیده‌هایی که در سطح و روی زمین ایجاد میشوند و عوامل درونی یا بیرونی در ایجاد آن نقش داشته و دارند و ظاهر آن بیانر پدیده آن است.

زمین‌چهر در زیرشاخه‌های علوم زمین مثل علم زمین‌شناسی و زمین‌ریخت‌شناسی، واحدی جغرافیایی است که به صورت گسترده بر پایهٔ و اساس شکل سطح و محلش در چشم‌انداز تعریف و معرفی می‌شود، و به عنوان قسمتی از زمین و بدین‌روی عنصری از توپوگرافی نیز به‌ شمار می‌رود. عناصر زمین‌چهر همچنین حاوی چشم‌اندازهای دریایی و ویژگی‌های پهنه‌های آبی مانند خلیج‌ها، شبه‌جزیره‌ها، دریاها و به همین ترتیب، حاوی ویژگی‌های عوارض زیرآبی مانند رشته‌کوه‌ها و آتش‌فشان‌های زیر آب، و حوضه‌های اقیانوسی بزرگ نیز می‌شود.

آبراهه یا کانال (یا به به انگلیسی: Canal) یا تُرعه، راه آبی مصنوعی است که توسط انسان ها  حفر می‌شود و با کانال های طبیعی متفاوت است

انواع

آبراهه‌ها به دو دستهٔ کلی گروه بندی می‌شوند:

 • قنات‌ها یا راه‌آب‌ها که برای عبور آب ها ایجاد می‌شوند.
 • راه‌های آبی نیز که برای عبور انواع کشتی‌ها و وسایل های نقلیهٔ آبی نیز ایجاد می‌شوند و اکثر  به رودخانه‌ها، دریاچه‌ها یا اقیانوس‌ها نیز منتهی می‌شوند.

انواع مختلف کانال‌های مصنوعی:

برخی از انوع مخلتف کانال‌ها، بخشی از یک راه آبی موجود در زمین هستند. این مسئله هنگامی رخ می‌دهد که یک رودخانه کاملا کانال بندی شده باشد: این کار با استفاده از انواع ماشین آلات وسعت دهنده و عمیق‌کننده انجام می‌پذیرد. طول این کانال‌های مصنوعی معمولاً بیش از حد درنع کانال‌های طبیعی می باشد. در کانال‌های کوچک، قایق‌های باریک و باربرهای کوچک توانایی و قابلیت حرکت را دارند؛ با این حال کانال‌های عظیمی نیز برای عبور انواع  مختلف کشتی‌های بزرگ و ورود آن‌ها به اقیانوس‌ها نیز ایجاد شده‌است.

کانال‌های باستانی در سال های گذشته :

قدیمی‌ترین نوع کانال‌های شناخته شده در جهان ، قنات‌ها و کانال‌های آبیاری می باشند که ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در میان‌رودان  نیز ساخته شده‌اند. تمدن در دره سند، واقع در کشور پاکستان کنونی و حدود شمال هندوستان نیز ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح به سیستم‌های آبیاری و حدود نسبتاً پیشرفته و مخازن های ذخیره‌سازی دست یافته بود. در چین باستان نیز در حد فاصل سال‌های ۴۸۱الی ۲۲۱قبل از میلاد کانال‌های بسیار بزرگی برا حمل و نقل آبی نیز ایجاد شده بود. یکی از طولانی‌ترین و قوی ترین این نوع کانال‌ها، کانال هونگ گو (Hong Gou) به معنی و مفهوم «کانال های غازهای وحشی» بود که ایالت‌های «سونگ»، «ژانگ»، «چن»، «کایی»، «کایو» و «وی» را به یکدیگر وصل می‌کرد. در حال حاضر نیز کانال بزرگ چین همچنان طولانی‌ترین کانال در جهان به حساب می‌آید  به همه معرفی میشو. این کانال حدود مشخص ۱، ۷۹۴ کیلومتر (۱، ۱۱۵ مایل) طول دارد و برای حمل امپراتور یانگ گوانگ (yang goung) میان دو نطقه پکن و هانگ ژوا (hangzhou) ساخته شده بود است . کار ساخت این کانال در سال ۶۰۵ میلادی شروع و در سال حدود ۶۰۹ میلادی نیز پایان یافت؛ هرچند بخش عمده‌ای از این کانال، با بازسازی در کانال های قدیمی تری که در این محل نیز وجود داشت کاملا تکمیل شد.

خدمات شرکت خاک آزما کاوش مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ، آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

اینستاگرام خاک آزما کاوش

مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – آزمایشگاه محلی

دفن زباله - خدمات شرکت خاک آزما کاوش مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ، آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی

دفن زباله

از چندین سال است که انسان زباله های بسیار انبوه از خود به یادگار میگذارد و همین امر سببب شده تا زمین شناسان و دوست داران محیط زیست فکری به حل این زباله های تولیدی کنند یکی از این راه حل ها دفن مواد آلوده و زباله به درون خاک است که امروزه در اغلب کشورها رایج و همگانی شده است. در ادامه مقاله به مبحث دفن زباله میپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

دفن بهداشتی زباله ها در درون خاک:

ضرورت و اهميت دفن بهداشتی زباله ها در خاک

براي حل مشكلات زباله سه راه حل كلي در بازيافت، تبديل و دفن در این مورد وجود دارد:

 1. – متداول‌ترين و اقتصادی‌ترين نوع و روش دفع زباله در جهان، دفن بهداشتي زباله مي‌باشد كه يك راه حل عمومي بسیار براي دفع انواع ضايعات بسیار خطرناك نیز شناخته شده میباشد.
 2. دفن بهداشتي عبارت از دفن انواع مواد زايد جامد در زمين می باشد، بدون ايجاد در مشكلات و خطرات انواع زيست محيطي و بهداشتي می باشد.
 3. – عدم  دفن بهداشتي زباله‌ها نیز به نحو کاملا مناسب و مطمئن سبب تراوش در شيرابه‌هاي های  توليد شده که سبب آلودگي آب‌هاي زيرزميني و در نتيجه وارد شدن انواع مختلف صدمات جبران ناپذيري به محيط های زيست نیز مي‌گرد.
 4. خطرات حاصل نیز از عدم رعايت در ضوابط بهداشتي در دفن زباله‌هاي شهري نیز در اکثر شهرهاي كشور نیز، مخصوصاً در شهرهايي كه سطح های آب زيرزميني در آنها بسیار بالاست، به حدي است كه  تا اين مسئله بسیار مهم بيش از پيش مورد توجه همه مسئولين امر نیز قرار گيرد

دفن بهداشتی انواع زباله در زمین

روش های دفن بهداشتی زوائد درزمین از همه  روش های دیگر دفع مواد زائد کامل ترو بهتر  بوده و بیشتر نیز استفاده می گردد . تخمین زده اند که بیش از حدود ۹۰ % زوائد به روش دفن بهداشتی در زمین دفع می گردند زیرا که روش نسبتاً ارزانتر و مطلوب تری است و ضمناً مواد باقیمانده از سوزاندن زباله در کوره ، تولید کود از زباله و بازیابی  در زباله ها سرانجام به زمین ها برای دفن نیز احتیاج دارند . فقط روش ریختن زوائد در اقیانوس ها را می توان با دفن بهداشتی انواع زباله در زمین نیز مقایسه کرد که احتیاجی به انواع روش های اضافی و جنبی در جهت دفع کامل و تمامی مواد زائد ندارد. از نظر جابجائی انواع مواد تمام زوائد را می توان در زمین دفن کرد ولی برای تثبیت نهائی محل دفن ، برای مثال به وسیله جریانهای تجزیه زیستی ، قرار دادن تمامی مواد زائد و آلوده در زمین مشکل است . نزولات جوی سبب نشت انواع مواد آلی و معدنی و زوائد دفن شده در درون زمین می شود . تراوش های آب بیش از انواع ظرفیت ها محل دفن زوائد باعث انحلال انواع مواد زائد می شود که د ضمن حرکت های عمودی برمقدار مواد محلول آن نیز  افزوده می گردد . مواد آلی غیر محلول نیز ممکن است در اثر انواع فعالیت های زیستی به شکل محلول در آیند و نشت اغلب مواد آلی از زمین با این مکانیسم انجام می گیرد .

دفن به روش های فوكوكا

طرح دفن نيمه هوازي به روش های فوكوكا براي نخستین بار در مردادماه سال ۱۳۷۷ با همت سازمان بازيافت و تبديل مواد شهرداري تهران ودفتر پشتيباني فني و دفتر مالي دفتر اسكان بشر سازمان ملل متحد (Habitat) و دانشگاه فوكوكاي در ژاپن در شكلي نمايشي و نمادین در منطقه اي به وسعت تقریبا۲ هكتار و به شکل “روش های سطحي ” (Area Method) اجرا گرديد كه البته بعدها با اضافه نمودن حدود ۷ هكتار ديگر از شكل های آزمايشي خارج و به عنوان يك محل دفن حقیقی مورد استفاده قرار گرفت اساس روش های فوكوكا بر اساس و پایه يك فرآيند سادة فيزيكي استوارشده است.

فواید روش های دفن بهداشتي

این روش بسیار اقتصادي است و به سرمايه‌گذاري ابتدای بسیار كمي نياز است. با اين نوع روش مي‌توان زمين هاي غير قابل استفاده را کاملا و به خوبی  احيا كرد. با انتخاب اين نوع روش تقريباً هيچگونه آلودگي هوايي نیز ايجاد نمي‌شود و آلودگی به هوا نمیرسد. بعد از پرشدن محل دفن از زمين آن مي‌توان براي كاربري هاي ديگران نیز استفاده كرد. نياز به دانش های فني بسیارپيچيده‌اي  را ندارد ولي احتياج به انواع كارشناسان خبره  نیز خواهد داشت.

معایب و مشکلات  روش دفن بهداشتي

معمولاً به حمل و نقل نسبتاً بيشتري در مقايسه با سایر روش ها نیز نيازمی باشد. در مقايسه با سایر روش ها به زمين و مساحت بسیار بيشتري نياز است. در وضعيت هاي بد آب و هوايي نیز امكان توقف در عمليات دفن زباله وجود دارد. با وجود تمهيدات لازم و ضروری  امكان آلودگي آب هاي سطحي و حتي آب هاي زيرزميني  نیز وجود دارد. اين موضوع مخصوصاً در فصول پرباران سبب ايجاد مشكلات مي‌گردد. پناهگاه بسیار مناسبي براي همه حيوانات کاملا مختلف اعم از انواع حيوانات موذي و دیگر حيوانات اهلي نیز مي‌باشد. در حالت عدم رعايت استانداردهای جهانی ، امكان انفجار و تخريب در محل دفن زباله بسیار زياد است. در مقايسه با دیگر روش ها اشتغال بسیار كمتري ايجاد مي‌نمايد.

خدمات شرکت خاک آزما کاوش مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ، آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

اینستاگرام خاک آزما کاوش

مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – آزمایشگاه محلی

قطعات حفاری- مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ، آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، نیلینگ - بهسازی خاک - طراحی گود - پایدار سازی گود

حفاری

حفر زمین در جهت و سوی رسیدن به‌هدف مورد نظرخود را قطعات حفاری می گویند. حفاری می‌تواند در جهت رسیدن به منطقه نفت، آب، گاز و غیره نیز انجام گیرد. عملیات‌های حفاری با سرعت بسیاربالایی انجام می‌گیرند، زیرا استفاده از دکل حفاری برای مدت طولانی از نظر اقتصادی نیز بسیار پرهزینه و گران قیمت می‌باشد. عملیات حفاری بسیار خطرناک و دشوار می‌باشد و همواره از باتجربه‌ترین افراد در جهت انجام این نوع کار استفاده می‌گردد. تعیین محل های حفاری در صنعت نفت کاری است که اغلب مهندسین زمین‌شناس انجام می‌دهند و پس از آن با هماهنگی با مهندسین مخزن و تعیین محل دقیق وجود نفت عملیات حفاری نیز در آن منطقه آغاز می‌گردد. در ادامه مقاله به مبحث حفاری میپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

لوازم و انواع قطعات حفاری:

یک دکل حفاری حاوی شش زیر مجموعه اصلی و مهم است

 1. سیستم تولیدات  نیروی دکل
 2. سیستم های بالا برنده
 3. سیستم  های گردش گل
 4. سیستم های  دورانی
 5. سیستم های کنترل فوران چاه
 6. سیستم های ثبت انواع تجهیزات و عملیات حفاری

انواع مختلف ماشین آلات در حفاری:

 1. ماشین آلات در حفاری ضربه‌ای
 2. حفاری های تزریقی
 3. حفاری روتاری با کمک گل
 4. حفاری روتاری با کمک هوا
 5. روش حفاری کف چاهی
 6. حفاری با روش جریان معکوس

گل حفاری:

گل حفاری یا Drilling Mud یا Drilling Fluid در مهندسی های ژئوتکنیک، به ترکیبی از آب و خاک رس گفته می‌گردد، که برای حمل مواد حفر شده در سیستم‌های حفاری، به سطح و روی  زمین از آن استفاده می‌گردد. گل حفاری غیر از بالا آوردن انواع تراشه‌های زمین کارایی دیگری نیز در ته چاه برای ما انجام می‌دهد، که برای مثال عبارتند از خنک کردن و روان کردن مته. ذلیل اینکه بجای آب از گل حفاری استفاده می‌شود این می باشد که خرده سنگ‌های حفاری شده، دارای وزن مخصوص بسیار زیادی هستند و با اینکه گل به علت سرعت بسیار زیاد آن‌ها را با خود بالا می‌آورد، ولی باید گرانروی گل بحدی نیز باشد، که بتواند خرده سنگ‌ها را با سهولت و آسانی و به سرعت، از چاه نیز خارج نماید.

گل های حفاری سبب می‌شود ستون گل حفاری به دیوار چاه تا حدی فشار آورد و مانع از ریزش آن گردد. به علاوه بدنه چاه را اندود کرده و منافذ آن را کامل می‌گیرد و دیگر آنکه در زمانی که مته در اعماق زیاد به لایه های گاز یا نفت (در حفاری‌های نفت و گاز) می‌رسد ستون گل کاملا مانع می‌شود که گاز یا نفت از منافذ بین لایه های مذکور که نیز ممکن است فشاربسیار زیاد هم داشته باشد بروی این چاه راه یابد. به همین دلیل غلظت و وزن گل های حفاری باید بیش از وزن آب و بحدی باشد که بتواند فشار در لایه های متخلخل و مذکور را کاملا خنثی کند.

نقش گل های حفاری:

امروزه سیال حفاری باید بتواند حداقل ده نیازخود را برآورده سازد تا بتوان از آن به عنوان یک سیال بسیار خوب نیزنام برد  ;

۱) تمیز کردن در حفره چاه و انتقال کنده‌ها به سطح  و روی زمین .

۲) خنک کردن کامل مته وانواع  لوله‌های حفاری .

۳) روان کردن  در مته و انواع لوله‌های حفاری .

۴) اندود کردن دیواره و جلوگیری ازریزش آن به داخل چاه و جلوگیری از پیشروی فیلتره های گل حفاری و داخل شدن اسیب به مخزن های ناشی از آن

۵) کنترل فشارهای زیر زمینی  در زمین .

۶) شناور نگه داشتن کنده‌های حفاری و انواع مواد وزن افزای سیال به هنگام خاموشی پمپ‌ها برای جلوگیری از رسوبات آن‌ها که می‌تواند سبب به گیر کردن رشته هاو  حفاری و نهایتاً مانده‌گذاری و یا از دست دادن چاه نیزمی گردد.

۷) ترخیص شن و کنده‌های حفاری بر روی الک لرزان در حداقل زمان ممکن نیز با کمترین میزان هرزرفتن

۸) تحمل بخشی و یا قسمتی از وزن و سنگینی لوله‌ها با توجه به خاصیت و ویژگی شناوری

۹) کاهش دادن انواع ضایعات وارد بر سازندهای مجاور و ارائهٔ انواع حداکثر میزان اطلاعات اطراف آن‌ها .

۱۰) انتقال توان هایدرولیک در پمپ‌ها به وسیله مته با مکانیزم در اثر برخورد جت ( jet impact )

وظیفهٔ اصلی  و مهم قطعات حفاری

مهمترین وظیفه گل حفاری نیز حمل خرده‌های حفاری به سطح و ممانعت از فوران چاه با ایجاد  یک فشار هیدروستاتیک می‌باشد؛ همچنین گل حفاری سبب کاهش دما و روان‌کاری مته شده و به علت ایجاد نیروی شناوری، وزن وارده به دکل را به شدت کاهش می‌دهد.

قطعات حفاری انحرافی دز زمین:

حفاری انحرافی به‌ نوع خاص و ویژه ای از حفاری اطلاق می‌شود که بخش بالایی مخزن در سطح زمین به‌ علت خانه‌سازی یا صعب‌العبور بودن قابل دسترسی نبوده، در نهایت حفاری از محل‌های مجاور شروع می‌شود و پس از مقدارهای مشخصی از حفاری با استفاده از یک برش داخل لولهٔ جداری حفاری به‌ شکل انحرافی و به شکل زاویه‌سازی تدریجی شروع می‌شود و تا نقطهٔ مورد نظرنیز ادامه می‌یابد. حفاری های انحرافی در مناطق کوهستان‌ها و دریاها و مناطق شهری نیز بسیار مناسب و مطلوب می‌باشد.

خدمات شرکت خاک آزما کاوش مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ، آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

اینستاگرام خاک آزما کاوش

مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – آزمایشگاه محلی

آزمایشگاه خاک - مطالعات مکانیک خاک - آزمایشات اسفالت - مطالعات راهسازی- آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ

آزمایشگاه خاک چیست؟

برای انجام انواع پروژه‌های ساختمانی نیز در هر منطقه‌ و محدوده ای نیز لازم است قبل ازآغاز به کار، مجموعه آزمایش‌هایی را بر روی خاک نیز انجام شود که به آن تست خاک یا آزمایشات خاک یا Soil test نیز میگویند. حال این آزمایش ها در مکانی با انواع تجهیزات مخصوص نیز انجام میگیرند که به این مکان آزمایشگاه خاک یا آزمایشگاه مکانیک خاک نیز گفته میشود. هدف این نوع آزمایش ها بررسی  کامل برای مناسب بودن شرایط خاک برای ساخت و ساز نیز می باشد. در ادامه مقاله به مبحث آزمایشگاه خاک میپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

ویژگی های مورد بررسی و آزمایش در آزمایشگاه خاک

در آزمایش خاک، نمونه خاک با استفاده از انواع تجهیزات مخصوص به انواع آزمایشگاه خاک منتقل میگردد و برای انجام این آزمایش آماده می‌شود. آزمایش‌هایی که بر روی خاک نیز انجام می‌شود ویژگی‌هایی مثل تیپ خاک، ساختار مکانیکی آن و لایه‌های ژئوتکنیکی خاک را نیز مشخص می‌کنند. اهمیت انجام این نوع آزمایش در احداث ساختمان‌هایی با متراژبسیار بالا بوده که مهندسان باید با اطلاعاتی که از آزمایشگاه خاک در اختیارشان نیز قرار می‌گیرد، اقدامات لازم در جهت و سوی مقاوم‌سازی ساختمان را انجام می‌دهند.

آزمایش و برسی تشخیص تیپ خاک در آزمایشگاه خاک

برای نمونه یکی از آزمایش‌هایی که بر روی بخش از خاک در آزمایشگاه انجام می‌شود، تعیین و تشخیص تیپ خاک است. تعیین و تشخیص تیپ خاک در مقاوم سازی  و استحکام سازی ساختمان و سازه در برابر زلزله  ها اهمیت بسیار زیادی را  دارد. برای انجام این  نوع آزمایش نمونه های منتقل شده از زمین را تحت استرس های برشی یا shear stress قرار می‌دهند تا واکنش‌های آن را در برابر انواع نیروهای مختلف و متفاوت را مشاهده کنند. سپس با توجه به واکنش‌های ضبط شده از خاک مورد نظر نیز، آن را داخل یکی از انواع  مختلف خاک  نیز گروه بندی می‌کنند.

لیست انواع تجهیزات آزمایشگاه خاک:

وسایل های کامل بارگذاری صفحه

آزمایش بارگذاری صفحه نوعی از آزمایش باربری در جای خاک می باشد، که ظرفیت باربری آخر خاک تحت یک بارکاملا مشخص تعیین و مشخص می‌شود. با استفاده از این آزمایش های صفحه‌ای فولادی بر روی یک بستر خاک قرار گرفته و نیروی هیدرولیکی بر آن نیز وارد می‌شود تا مقادیر در نشست و میزان بار وارده را به خوبی اندازه‌گیری کند.

وسایل های کامل سند باتل:

وسایل کامل سند باتل ۶ اینچی و ۴ اینچی نیز در حال حاضر در لیست های تجهیزات آزمایشگاه خاک  وجود دارند. از این نوع وسایل و تجهیزات آزمایشگاه خاک برای تعیین و تشخیص میزان تراکم خاک برای زیرسازی و روسازی راه‌ها  نیزاستفاده می‌ گردد.

در این نوع آزمایش گودالی با حفره‌ای کاملا مشخص حفر می‌ گردد و مقدار مشخصی از نمونه های خاک درون دستگاه قرار می‌گیرد. سپسدرون دستگاه با مقدار کاملا معینی ماسه پر می‌ گردد و بدین ترتیب در حجم حفره به دست می‌آید. بدین ترتیب با در دست داشتن حجم های حفره و وزن محتویات می‌توانیم به تراکم  و بافت خاک را پیدا کنیم.

وسایل تعیین و تشخیص تطویل و تورق سنگدانه ها:

با استفاده از تجهیزات تعیین و تشخیص تطویل و تورق سنگدانه آزمایشگاه خاک میزان و حدود سنگدانه‌های غیر قابل استفاده و معیوب درون بافت خاک محاسبه و ارزیابی می‌شود.

میکسر هیدرومتری:

دستگاه میکسر هیدرومتری در آزمایشگاه خاک با هدف استفاده در آزمایش‌های هیدرومتری خاک در جهت  و کاربرد دانه بندی خاک‌های کوچک‌تر از حدود ۷۵ میکرومتر استفاده می گردد.

لوازم های کامل آزمایش در نفوذپذیری:

تجهیزات آزمایش نفوذپذیری در خاک برای تعیین  و تشخیص میزان و حدود نفوذ پذیری خاک‌های دانه درشت بسیار مناسب می باشد. قالب‌های این نوع دستگاه از جنس پلکسی گلاس نیز ساخته شده و در دو نمونه بار ثابت و بار افتان در مجموعه از پی خاک سنگ  نیز موجود است.

انواع دستگاه تحکیم در آزمایش خاک:

آزمایش های تحکیم که توسط انواع تجهیزات آزمایشگاه خاک  نیزانجام می‌شود، برای تعیین و تشخیص مشخصات تحکیمی خاک برروی نمونه‌های دست نخورده خاکح انجام می‌گیرد. با استفاده از این نوع دستگاه میزان بار وارده به واسطه وزنه‌های استاندارد های اعمال شده و میزان افت آن نیز توسط دستگاه اندازه‌گیری را با دقت کامل خوانده می‌شود.

دستگاه تعیین کننده حد خمیری در خاک

لوازم انجام آزمایش های حد خمیری خاک برای تعیین و تشخیص حد خمیری خاک به کار گرفته می‌ گردند. منظور از حد خمیری این درصد رطوبتی می باشد که خاک در آن تا قبل از روان شدن به شکل خمیری نیزرفتار می‌کند.

دستگاه های برش مستقیم در خاک:

دستگاه برش مستقیم در جهت تعیین و تشخیص پارامترهای مقاومت برشی خاک به کار می روند و مجهز به دو ساعت اندیکاتور با دقت‌های مختلف و نیز یک رینگ نیرویی با ظرفیت کاملا مشخص می باشد.

خدمات شرکت خاک آزما کاوش مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ، آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

اینستاگرام خاک آزما کاوش

مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – آزمایشگاه محلی

آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود آزمایشات اسفالت - مطالعات مکانیک خاک - مطالعات ژئوتکنیک - مطالعات راهسازی

مطالعات خاک

ژئوتکنیک دانش پویایی می باشد که محیط مکانیکی زمین شناسى و عملکرد آنها را به مهندسان شناسانده می شو. دانش ژئوتکنیک به اطلاعات تکنیکی ای که مربوط به زمین شده است، می‌پردازد و همین دلیل از شاخه‌ های زیرمجموعه مهندسی عمران به حساب می آید. اطلاعات ساخته شده بدست آمده از این علم در برنامه‌ ریزی، اکتشاف، طراحی، تولید و بهره‌برداری از سازه‌ های مهندسی و اجرای پروژه‌های عمرانی و معدنی استفاده می شود و ایمنی و کارایی تاثیرگذار آن‌ها را تضمین خواهد کرد. این اطلاعات شامل دامنه گسترده‌ ای از داده‌ ها در زمینه‌ های مکانیک خاک، مکانیکی سنگ، منبع آب، لرزه خیزی و زمین شناسی مهندسی و زیست‌ محیطی می شود. علم ژئوتکنیک مطالعه رفتار مهندسى سنگ ها و خاکها در مکان اجراى طرح هاى عمرانى و ارائه راه حل هاى متناسب برای بهسازى شرایط زمین در محل اجرای پروژه ها  است. فرق دانش ژئوتکنیک با ژئومکانیک در این می باشد که در ژئوتکنیک رفتار مهندسى سنگ ها و خاک ها در مکان اجراى طرح مورد بررسی قرار گرفته میشود و بعد راه حل ارائه مى شود، اما در ژئومکانیک این رفتار در آزمایشگاه مورد مطالعه قرار گرفته می شود. در ادامه مقاله به مبحث مطالعات خاک میپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

تعریف داده های ژئو تکنیکی 

 داده هاى ژئوتکنیکی، آن دسته از اطلاعات مربوطه به زمین می باشند که در برنامه ریزى، اکتشاف طراحى، تولید و بهره بردارى از سازه هاى مهندسى و پروژه هاى عمرانى و معدنى استفاده شده و ایمنى و کارایى تاثیرگذار آنها را تضمین خواهند کرد. این اطلاعات دامنه وسیعی از داده ها را، در زمینه  هاى مکانیکی خاک، مکانیکی سنگ، منابع آبی، لرزه خیزى،مهندسى عمران و زمین شناسى مهندسى و زیستی محیطى، شامل خواهند شد. داده هاى ژئوتکنیکی هر پروژه عمرانى یا معادن در طول چند مرحله و توسط روش هاى متفاوت اکتشاف سطحى و زیر سطحى، ساخته مى شوند. داده های ژئوتکنیکی امکان دارد به طور خام بوده باشد و یا داده هایى هستند که مورد تعبیر و تفسیر قرار می گیرد.

تعریف مهندسی ژئوتکنیک 

مهندسی ژئوتکنیک به عنوان زیر مجموعه ای از مهندسی عمران است که در ارتباط با مواد و مصالح طبیعی به دست آمده در نزدیکی و یا سطح زمین است که این مصالح خاک یا سنگ نامیده خواهد شد. در مهندسی ژئوتکنیک به مواردی مانند زمین شناسی مهندسی، مکانیک خاک، مهندسی پی و مکانیک سنگ بیشتر تاکید خواهد شد. مکانیک خاک شاخه اى از علوم مهندسى است که به مطالعه مشخصات فیزیکى و رفتار توده خاک تحت بارهاى وارده بر آن پرداخته می شود. مهندسى پى (فونداسیون) کاربرد اصولی مکانیک خاک در مسائل علمى است. به طور کلى این علم ها شامل کاربرد مفاهیم مکانیک خاک و مکانیک سنگ در مسائل طرح پى است. با مد نظر دادن شاخه های آورده شده، مهندسی ژئوتکنیک به ویژگی های فیزیکی و مکانیکی سنگ ها، پیش بینی و عملکرد واکنش خاکها و سنگها بستر در مقابل بارهای وارده از سازه، پایدار شیب های طبیعی و مصنوعی، عملکرد خاکی و سنگی حاصل از تراشه زنی و گو برداری، پایداری دیوارهای حائل مانند از موقت و دائمی، بررسی عملکرد خاک های مهم، ایرادات کنترل فشار و حرکت آب از زیر و بدنه سدهای خاکی و همینطور نگهداری و بازسازی بناهای قدیمی پرداخته می شود.

هدف های مطالعات ژئوتکنیک و آزمایشات آن

هدف هایی که در علم ژئوتکنیک دنبال شده اند عبارتند از:
•    بررسی لایه های تحت الارضی
•    مشخص کردن ویژگی های فیزیکی و مکانیکی آنها
•   معین کردن نوع پی و عمق استقرار آنها
•   معین کردن ظرفیت باربری پی
•    مشخص کردن ضریب عکس العمل خاک زیر پی برای طراحی سازه ای پی
•    طبقه بندی نوع های زمین براساس آیین نامه ۲۸۰۰ ایران
•    مشخص کردن انواع سیمان مصرفی در بتن پی
•    بررسی وضعیت آب زیرزمینی
•    ارائه توصیه های فنی پی سازی
•    مطالعه زمین شناسی و لرزه خیزی عمومی قسمت مورد مطالعه در حد اطلاعات و آمار
قبل از شروع کردن انجام ۱ پروژه در زمین مورد نظر باید تمام این مطالعات و آزمایش ها انجام شود و همه مطالعات در زمینه زمین شناسی معمولا محدوده مورد مطالعه انجام و بررسی خواهد شد

مطالعات ژئوتکنیک جهت انجام یک پروژه مسکونی

تمام موردهایی که در یک گزارش مطالعات ژئوتکنیک و مکانیک خاک ها جهت یک پروژه مسکونی، قبل از ساخت آن انجام می شود عبارتند از:
•    اطلاعاتی مانند سنگ بستر منطقه، سازند های موجود
•    اطلاعاتی در مورد زمین لرزه های تاریخی و معین کردن موقعیت مکانی و زمانی آنها
•    بررسی و مطالعه زمین لرزه های دستگاهی قسمت مورد نظر
•    استفاده از ساز وکار کانونی زمین لرزه هایی جهت مشخص کردن مکانیسم جنبایی گسلها، ویژگی های منطقه ای و نیز برای تنش های حاکم بر پوسته زمین، خصوصیات لرزه خیزی و برای حرکت صفحات لیتوسفری
•   مشخص کردن زمین ساختگاه از نظر نوع خاک و سنگ ها
•   معین کردن مشخصات و فاصله گسل های در آن در نزدیکی پروژه مورد نظرها
•    طبقه بندی نوع های زمین
•    انجام دادن مطالعات صحرایی و انجام دادن آزمایش هایی مانند آزمایش نفوذ استاندارد، آزمایش دانسیته درجا، آزمایش بارگذاری صفحه ای و نیز آزمایش برش مستقیم درجا
•    در نظر داشتن ساختمان ها و تاسیسات موجود در اطراف پروژه ها
•   معین کردن عمق مناسب گمانه ها با توجه به نوع خاک و تعداد طبقات
•    طبقه بندی خاک های زیرسطحی و معین کردن خصوصیات مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی آنها
•    نمونه خاک را از مکان پروژه برداشته و در آزمایشگاه خاک آزمایش های مربوطه را بر روی آن انجام می دهیم.
•   شناسایی مطالعات و آزمایشات انجام شده و معین کردن مشخصات ژئوتکنیک خاک جهت محاسبه ظرفیت باربری خاکها

خدمات شرکت خاک آزما کاوش مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ، آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

اینستاگرام خاک آزما کاوش

مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – آزمایشگاه محلی

پایدار سازی گود - خدمات شرکت خاک آزما کاوش مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت

پایدار سازی گود چیست؟

تحکیم گود همانطور که از نامش مشخص است، پایدار سازی گود بوسیله ی سازه های نگهبان می باشد، یا بدون هیچ وسیله خواهد بود، که روش های بسیار بیشتری برای پایدار کردن وجود نخواهد داشت که ما در این جا به بعضی از آنها اشاره خواهیم کرد و مزایا و معایب هر کدام را مورد بررسی قرار  خواهیم داد. در ادامه مقاله به مبحث پایدار سازی گود میپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

روش های پایدار سازی گود

روش مهار سازی

در این مرحله تحکیم گود از رانش خاک جلوگیری خواهند کرد، و با استفاده از خاک های دیواره اول در حاشیه ی زمینی که قرار است گود برداری بشود، در فاصله های معین چاه هایی حفر خواهند کرد. اعماق این چاه ها باید با عمق گود همراه با مقداری اضافی جهت شمع های بتنی انتهای تحتانی این چاه ها می باشد.بعد از حفر چاه ها داخل آن ها پروفیل هایی به دلیل تامین گیرداری و مهار کافی تعبیه خواهیم کرد ، و در انتهای پروفیل ها نیز شاخک هایی قرار خواهیم داد. و بعد شمع انتهای تحتانی را که قبلا آرماتوربندی کرده ایم و به کار برده ایم ، بتن ریزی خواهیم کرد. پروفیل های فولادی همراه با شمع در خاک مهار خواهند شد.

و در هر مرحله بعد از برداشت خاک، جهت جلوگیری از ریزش با دستگاه های حفاری مخصوص چاهک های افقی و یا مایل به قطر ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر در جداره گود حفر خواهیم کرد.و بعد از اتمام مراحل، ملات یا خمیری که از سیمان و آب که امکان دارد مواد افزودنی دیگری نیز استفاده نماییم. اجرای عملیات تزریق باید به وسیله متخصصانی که با موضوع آشنایی دارند و با استفاده از دستگاه های ویژه و ضوابط خاص انجام شود.

مزایای روشهای مهار سازی

 • ویژگی های  مکانیکی خاک ها بر اثر تزریق بتنها در داخل چاهک ها بهتر خواهد شد. به همین علت، علاوه بر کمک گرفتن از خاکها اطراف جداره جهت کنترل رانش خاک، رانش خاک به علت بهبود مشخصات مکانیکی کمتر خواهد شد.
 • سازه نگهبان در داخل گود جاگیر نخواهد بود.

معایبهای روش مهار سازی

 • هزینه های اجرای کل عملیات، به علت استفاده از تکنولوژی پیشرفته تر در مقایسه با روش های ساده تر بیشتر می باشد، اما امکان دارد در پروژه های بزرگ به صرفه باشد.
 • استفاده از بدنه ی خاک در تحکیم گود لازم است، و اگر در در کنار ساختمان دیگری قرار داشته باشد و یا در حریم همسایه و در معابر شهری قرار گرفته باشد، این روش امکان پذیر نخواهد بود.

روش دوخت به پشت یا نیلینگ

این روش تحکیم گود، مشابهت بیشتری با روش مهار سازی خواهد داشت و حفاری به روش مرحله به مرحله و از بالا به پایین گود اجرا خواهد شد.در این روش چاهک های افقی و یا مایل توسط دستگاه های حفاری در بدنه گود حفر خواهیم کرد. بعد داخل چاهک ها کابل های پیش تنیدگی قرار خواهیم داد و با تزریق بتن این کابلها را در خاک مهار خواهیم کرد. کابل ها را بوسیله ی جک کشیده می شود و انتهای برون آمدگی کابلها را بر روی جداره گود مهار می سازیم. و داخل چاهک ها بتن تزریق خواهیم کرد،بعد از سخت شدن بتن کابل ها را از جک آزاد خواهیم کرد.

مزایا روش نیلینگ

 • به علت تزریق بتن داخل چاهک ها از رانش خاک جلوگیری خواهد شد.
 • از خاک موجود برای تحکیم گود استفاده خواهد شد.

معایب روش نیلینگ

 • به علت ضرورت اجرا به طور مرحله به مرحله ، به زمان زیادی احتیاج خواهد داشت. البته این امر امکان دارد در پروژه های بزرگ مطرح نشود ولی به نسبت طمان بر می باشد.
 • به دستگاه های ویژه ای برای حفر چاهک ها ، تزریق و حمل پنل ها نیاز خواهد بود.

روش دیواره دیافراگمی

در این نوع روشهای تحکیم گود، در مرحله اول به کمک دستگاه های حفاری محل دیوار نگهبان را حفر خواهیم کرد. و به طور همزمان محل حفر شده را با گل بنتونیت و سیمان پر خواهیم کرد تا از ریزش خاک دیواره محل گود شده جلوگیری بشود. سپس قفسه آرماتورهای دیواره نگهبانهای، در درون محل حفر شده جای خواهیم داد، و بتن ریزی دیوار را انجام خواهیم داد که بتن مصرفی معمولا از بتن روان می باشد. دیوارهای دیافراگمی معمولا به صورت پیش ساخته اجرا خواهد شد.

مزایای روش دیواره دیافراگمی

 • سرعت اجرای کار زیاد می باشد.
 • درجه ایمنی کار زیاد است
 • دیوار دیافراگمی به عنوان سازه نگهبان ، تحکیم گود استفاده خواهد شد. و در زمان بهره برداری از آن به عنوان دیوار حایل استفاده قرار می گیرد.
 • این نوع تحکیم گود جهت حفاری و گود های با طول زیاد مناسب هستند.

معایب روش دیواره دیافراگمی

 • اگر پروژه کوچک است و هزینه ی آن به صرفه خواهد بود. اما برای پروژه های بزرگتر هزینه بیشتر می باشد.
 • در این روش هم نیاز به دستگاه های خاصی است.
 • به علت استفاده از دستگاه های حفاری مربوطه نیاز به محیط بیشتری است، به طوریکه اگر دو طرف سازه ساختمان قرار گرفته باشد و یا محدودیتی داشته باشیم، اجرای این روش تحکیم گود غیر ممکن می باشد.
 • به نیرو هایی با تخصص زیاد نیاز است.

خدمات شرکت خاک آزما کاوش مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ، آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

اینستاگرام خاک آزما کاوش

مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – آزمایشگاه محلی

 

پایدارسازی گود - مطالعات راهسازی - پایدار سازی گود - بهسازی خاک - طراحی گود

پایدارسازی گود به شیوه مهار متقابل

نحوه مهار متقابل یا این که مهارگذاری فشاری خاک، برای گودهای با عرض کم مطلوب می‌باشد و تشابه‌هایی به شیوه خرپایی دارد. در‌ این شیوه، شمع‌هایی با ارتفاع بیشتر از طول گود تهیه و تنظیم می‌گردد و المان‌های قائم در درون این شمع‌ها قرار داده می‌شود. این اِلمان‌های قائم می تواند تیرآهن ساده (I شکل) یا هاش (H شکل) باشد. قسمت انتهایی المان‌های قائم با بتن به صورت گیردار مهار می‌شود. در ادامه مقاله به مبحث پایدارسازی گود به شیوه مهار متقابل میپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

پایدارسازی گود به شیوه مهار متقابل

بعد از آن که این اِلمان‌های قائم در دو طرف دیوارها جانمایی شد، آن را به کمک تیرها و اِلمان‌های افقی به صورت خرپا به هم متصل می‌نمایند تا همدیگر را تقویت کرده و همچنین به پایداری یکدیگر کمک نمایند. اعضای فشاری، استرات (Strut) یا بریس (Brace) و اعضای واسط میان دیوار (Wale) تیر افقی نامیده می‌شود. فشار خاک از دیوار به تیرهای افقی و از روش تیرهای افقی به Strut منتقل می‌شود.

پیاده سازی استرات و اتصالات مربوطه، مبتنی بر نیروهای فشاری و طراحی تیرهای افقی و دیوار بر طبق نیروهای برشی و خمشی صورت می‌گیرد. به کارگیری از این شیوه در پروژه‌های با هندسه نامنظم با محدودیت همراه می‌باشد. در‌حالتی که خاک بسیار ریزشی میباشد، می‌بایست در بین اعضای قائم از الوارهای چوبی یا اعضای مطلوب دیگر به کار گرفت.

مزیت‌ها شیوه مهار متقابل

در گود برداری‌های با عرض کم، شیوه مهار متقابل با سرعت بیشتر و هزینه و جاگیری کمتر عمل را پیش خواهد برد.

پایدارسازی گود به روش دیوار دیافراگمی

دیوار دیافراگمی از روش‌های دیگری می‌باشد که جهت پایدار سازی گودهای عمیق مورد به کار گیری قرار می‌گیرد. گاه نیز این شیوه همراه با روش‌های دیگر به کار گیری می‌گردد. برای پایدار سازی گود به طریق دیافراگمی، حفاری با دستگاه‌های ویژه‌ای به اسم هیدروفرز یا این که گراب اجرا می‌گردد. بعد از آن برای خودداری از ریزش‌های موضعی دیواره حفاری گردیده، از دوغاب بنتونیت به کارگیری می‌گردد. بنتونیت نوعی رس می‌باشد. پس از اتمام حفاری دیوار دیافراگمی، میلگرد گذاری انجام می‌شود. در پایان کار نیز برای ساخت دیوار بتنی، بتن‌ ریزی صورت می‌گیرد. بتن‌ ریزی با به کارگیری از لوله ترمی اعمال می‌شود.

پایدارسازی گود به روش سپرکوبی

در این شیوه، از صفحات یا این که ورق فولادی به کارگیری می‌شود. به این صورت که صفحه‌های فولادی را به صورت سپرهایی بر روی خاک قرار داده و در خاک می‌کوبند. این عمل را در طرفین گود انجام می‌دهند تا به این ترتیب گود وضعیت استوار به خود گیرد. بعد حفاری اجرا می‌شود. پس از حفاری، در کمرکش سپرها و بر روی آنان، تیرهای پشت بند افقی نصب می‌نمایند. در نهایت، به صورت عمودی بر صفحه سپرها به پشت بندهای افقی اتصال می‌دهند. اجرای شیوه سپرکوبی به جهت صدا و لرزش ناشی از کوبش سپرها، در محیط‌های شهری با محدودیت‌هایی مواجه می‌باشد.

مزیت‌ها روش سپرکوبی

 • سرعت اجرای عمل بسیار بالا است.
 • ایمنی در طی کار بسیار بالا است.

پایدارسازی گود به روش دیوار برلینی یا دیوار سولجر پایل

دیوار برلینی یک کدام از قدیمی‌ترین شیوه‌های پایدارسازی گود می‌باشد که در حفاری‌های عمیق به کار گیری می‌گردد. این شیوه از اواخر قرن هجدهم در شهرهای بزرگی همانند نیویورک، برلین و لندن با موفقیت اعمال شد. این شیوه تلفیقی از شمع‌های فولادی یا این که بتنی و شیوه بتنی (شاتکریت) می‌باشد. این شیوه اجرای گود برداری، به دیوار سولجر پایل نیز مشهور می‌باشد. شمع‌های فولادی یا بتنی که در این شیوه پایدار سازی گود استفاه می‌شوند، حکم سربازها را دارند. این شمع‌ها در فواصل منظم و به صورت معمول در فواصل ۶ فوت تا ۱۲ فوت به کار گذاشته می‌شوند. جهت خودداری از ریزش‌های موضعی، میان شمع‌ها، از روش‌های بتنی درجا یا این که پیش‌ساخته به کار گیری می‌شود.

اجرای دیوار برلینی طی چهار مرحله انجام می‌گردد:

 • اجرای نیمرخ‌های فولادی
 • اجرای دیواره میان نیمرخ‌های فولادی
 • حفر گمانه در بین نیمرخ‌های فولادی
 • میلگرد گذاری یا مهارگذاری در گمانه‌ها

بهترین شیوه پایدارسازی گود کدام می‌باشد؟

به منظور ساخت ثبات در دیوارهای نگهدارنده، فضاهای تنگ و گودبرداری‌های کوچک، تثبیت شیب و تعمیر و نوسازی بنا‌های نگهدارنده موجود، شیوه میخکوبی مطلوب می‌باشد. درباره‌ی گودهایی که پهنا‌ی آن‌ها کم بوده، شیوه مهار متقابل مطلوب می‌باشد. این شیوه برای گودهای عریض مطلوب نیست. در گودهای با عمق حدود ۵ متر، به کارگیری از استوار سازی گود به شیوه اجرای شمع، معمولاً از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می‌باشد. همین طور در حجم زیاد، هزینه عملیات کاهش می‌یابد.

در صورتی که طول کانال زیاد و پهنای گود کم بوده و ضمن سرعت اجرای عمل، به ایمنی بالا نیز نیاز می‌باشد، سپر کوبی بهترین و مناسب‌ترین شیوه استوارسازی گود خواهد بود. درباره ی گود برداری‌های عمیق که حرکات خاک می‌بایست در کمترین شرایط ممکن باشد، بهترین شیوه، ساخت بالا به پایین می‌باشد. در مواقعی که سطح آب زیرزمینی بالاست و یا محدودیت فضایی برای اعمال فعالیت وجود دارد و گود برداری باعث به تداخل ترافیک با خیابان اصلی می‌گردد، بهترین شیوه پایدارسازی گود، روش ساخت بالا به پایین می‌باشد.

خدمات شرکت خاک آزما کاوش مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ، آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

اینستاگرام خاک آزما کاوش

مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – آزمایشگاه محلی

پایدار سازی گود به شیوه نیلینگ - مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ، آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt

پایدار سازی گود به شیوه نیلینگ

شیوه نیلینگ به منظور ایجاد ثبات در خاک، در موقعیت و مناطقی که ممکن است رانش خاک یا این که زمین مشکل ساز گردد، کاربرد دارد. اساس این شیوه، سیستم مهار بندی و پیچ کردن سنگ‌ها می‌باشد. آرماتور، دوغاب سیمان و شاتکریت، سه کاراکتر مهم جهت اجرای پایدار سازی گود به شیوه نیلینگ می‌باشند. در ادامه مقاله به مبحث پایدار سازی گود به شیوه نیلینگ میپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

پایدار سازی گود به شیوه نیلینگ

در این شیوه، از میلگرد آجدار فولادی به کار گیری می‌شود. در این حالت، خاک در قبال نیروها و تنش‌های کششی تقویت گردیده و مقاومت آن افزایش می‌یابد. این میلگردها حکم میخ‌هایی را دارند که در خاک فرو رفته و خاک را تثبیت می‌نمایند.

برخی از پیمانکاران از نرم افزاری به اسم Snail Plus برای تعیین پیاده سازی و احتمالات اولیه درباره میخ زدن خاک به کارگیری می‌نمایند. نیلینگ مزایای زیادی دارد؛ به ویژه وقتی که دست مهندسان برای اجرای شیوه‌های دیگر بسته است، این روش کارآمد میباشد.

پایدار سازی گود به شیوه دوخت به پشت

پایدار سازی گود به شیوه دوخت به پشت یا انکراژ، تشابه زیادی به شیوه میخکوبی دارد. تفاوت مهم آن، در اعمال نیروی پس تنیدگی برای اِلمان‌های تسطیح می‌باشد. چون در نحوه میخکوبی از میلگرد، ولی در شیوه دوخت به پشت از کابل‌ فولادی به کار گیری می‌شود.

این کابل‌های فولادی، پس از تزریق دوغاب و در طی گیرش اولیه، با جک‌های منحصر به فرد کشیده می‌شوند. پس از گیرش پایانی دوغاب، جک‌ها آزاد میشوند تا کابل‌ها با نیروی پیش تنیده، در راستای پایداری آن، فشار مضاعفی به خاک وارد آورند.

پایدارسازی گود به شیوه انکراژ یا همان دوخت به پشت، در درجه اول برای مقاومت در قبال بارهای جهت‌دار بیرونی که بر پی بنا تحمیل می‌گردند، پیاده سازی و اعمال می‌گردد. پیاده سازی و ساخت صفحه‌های لنگر خاک (انکراژ) بر عقیده‌های گوناگون مطابق شیوه‌های پیاده سازی و ساخت صفحه‌های لنگر در مکانیک خاک متمرکز می‌باشد.

اجرای انکراژ در زمین‌هایی که خاکشان سست می‌باشد، سخت است. با دقت به این که اجرای انکراژ بر ساختمان‌های همسایه تأثیر می‌گذارد، کسب اجازه و رضایت همسایگان مجاور ضروریست. این عمل بایستی روش توسط مهندسان تکنسین‌های دارای شرایط و کارشناس صورت پذیرد تا اطمینان نتیجه‌ها شود که شغل مبنی بر با استانداردهای مورد نیاز پیش می‌رود.

مزیت‌های شیوه دوخت به پشت

 • شیوه دوخت به پشت برای پایدار کردن گود بردای‌های دائم و موقت کاربرد دارد.
 • این شیوه را می‌توان حتی برای ساختمان‌های والا فارغ از نیاز به دستگاه‌های حفاری خاص ایفا کرد.
 • امکان اعمال درباره حفاری‌های بسیار عمیق را دارد؛ فارغ از آنکه ساختار زمین در این امر محدودیتی ایجاد نماید. امکان نصب و انجام در سطح خاک و زمین را دارد.

پایدارسازی گود به شیوه تاپ دان یا top-down (ساخت بالا به پایین)

از روش بالا به پایین برای گود برداری‌های عمیق که حرکات خاک می‌بایست به حداقل رسد و دوام ساختار حیاتی می‌باشد، به کارگیری می‌شود. برخلاف شیوه‌های سنتی و رایج که گود برداری از زیر به بالا انجام می‌شود، در شیوه تاپ دان این عمل از بالا به پایین صورت می‌گیرد.

در این شیوه، عمل با ساخت دیواره‌های دور، ردیف‌ها و سقف پایانی شروع و با کامل شدن گود برداری و ساخت فونداسیون ساختمان به اتمام می‌رسد. حذف یا کاهش مهارهای موقت و همین طور حذف یا کاهش سطوح قالب‌بندی، از مزیت‌های این شیوه می‌باشد. یکی از نرم افزارهایی که می‌توان به کمک آن حفاری بالا به پایین را پیاده سازی و بهینه ‌سازی کرد، DeepEX Software می‌باشد.

پایدار سازی گود با شمع

در ‌این شیوه، در پیرامون گود، از شمع‌های پیش‌ساخته یا این که درجا استفاده می‌شود. جنس این شمع‌ها می‌تواند از بتن، فولاد و یا چوب باشد. برای جاسازی شمع‌ها، چاه‌هایی در فواصل مشخص و با قطر معلوم حفر می‌گردد. وجود شمع‌ها سبب می‌گردد تا فشار جانبی خاک به آنها انجام گردد.

این کابل‌های فولادی، پس از تزریق دوغاب و در طی گیرش اولیه، با جک‌های منحصر به فرد کشیده می‌شوند. پس از گیرش پایانی دوغاب، جک‌ها آزاد میشوند تا کابل‌ها با نیروی پیش تنیده، در راستای پایداری آن، فشار مضاعفی به خاک وارد آورند.

پایدارسازی گود به شیوه انکراژ یا همان دوخت به پشت، در درجه اول برای مقاومت در قبال بارهای جهت‌دار بیرونی که بر پی بنا تحمیل می‌گردند، پیاده سازی و اعمال می‌گردد. پیاده سازی و ساخت صفحه‌های لنگر خاک (انکراژ) بر عقیده‌های گوناگون مطابق شیوه‌های پیاده سازی و ساخت صفحه‌های لنگر در مکانیک خاک متمرکز می‌باشد.

اجرای انکراژ در زمین‌هایی که خاکشان سست می‌باشد، سخت است. با دقت به این که اجرای انکراژ بر ساختمان‌های همسایه تأثیر می‌گذارد، کسب اجازه و رضایت همسایگان مجاور ضروریست. این عمل بایستی روش توسط مهندسان تکنسین‌های دارای شرایط و کارشناس صورت پذیرد تا اطمینان نتیجه‌ها شود که شغل مبنی بر با استانداردهای مورد نیاز پیش می‌رود.

مزیت‌های شیوه دوخت به پشت

 • شیوه دوخت به پشت برای پایدار کردن گود بردای‌های دائم و موقت کاربرد دارد.
 • این شیوه را می‌توان حتی برای ساختمان‌های والا فارغ از نیاز به دستگاه‌های حفاری خاص ایفا کرد.
 • امکان اعمال درباره حفاری‌های بسیار عمیق را دارد؛ فارغ از آنکه ساختار زمین در این امر محدودیتی ایجاد نماید. امکان نصب و انجام در سطح خاک و زمین را دارد.

پایدارسازی گود به شیوه تاپ دان یا top-down (ساخت بالا به پایین)

از روش بالا به پایین برای گود برداری‌های عمیق که حرکات خاک می‌بایست به حداقل رسد و دوام ساختار حیاتی می‌باشد، به کارگیری می‌شود. برخلاف شیوه‌های سنتی و رایج که گود برداری از زیر به بالا انجام می‌شود، در شیوه تاپ دان این عمل از بالا به پایین صورت می‌گیرد.

در این شیوه، عمل با ساخت دیواره‌های دور، ردیف‌ها و سقف پایانی شروع و با کامل شدن گود برداری و ساخت فونداسیون ساختمان به اتمام می‌رسد. حذف یا کاهش مهارهای موقت و همین طور حذف یا کاهش سطوح قالب‌بندی، از مزیت‌های این شیوه می‌باشد. یکی از نرم افزارهایی که می‌توان به کمک آن حفاری بالا به پایین را پیاده سازی و بهینه ‌سازی کرد، DeepEX Software می‌باشد.

پایدار سازی گود با شمع

در ‌این شیوه، در پیرامون گود، از شمع‌های پیش‌ساخته یا این که درجا استفاده می‌شود. جنس این شمع‌ها می‌تواند از بتن، فولاد و یا چوب باشد. برای جاسازی شمع‌ها، چاه‌هایی در فواصل مشخص و با قطر معلوم حفر می‌گردد. وجود شمع‌ها سبب می‌گردد تا فشار جانبی خاک به آنها انجام گردد.

خدمات شرکت خاک آزما کاوش مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ، آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

اینستاگرام خاک آزما کاوش

مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – آزمایشگاه محلی

انواع دیوار حائل - مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود

انواع دیوار حائل و کارایی آن

دیوار حائل سازه‌ای است که برای پایدارسازی و مقاوم سازی  توده‌ای از خاک یا هر ماده دیگر با شیبی تندتر از شیب طبیعی به کار می‌رود به شدت در مهندسی کاربرد دارد . در مهندسی عمران دیوارهای حائل عموما برای نگهداری پای خاکریزهای کنار راه یا پایدار سازی سواحل رودخانه و غیره استفاده می‌گردد. در ادامه مقاله به مبحث انواع دیوار حائل و کارایی آن میپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

انواع دیوار حائل در مهندسی عمران:

دیوارهای حائل برحسب مکانیزم تعادلی خود به چند دسته نام گذاری می‌شوند. براین اساس دیوارهای حائل به گروه های پایین تقسیم‌ بندی می‌شوند:

۱) دیوارهای  حائل وزنی

۲) دیوارهای طره‌ای

۳) دیوارهای حائل پشت بند دار

انواع دیگری از دیوارها نیز هستند که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان نمونه می‌توان از دیوارهای متشکل از قطعات پیش ساخته که درون خاک مهار شده‌اند نیز در این حوزه نام برد. استفاده از این دیوارها به دلیل هزینه نسبتا زیاد بسیار محدود است و عمدتا برای نماسازی کنار ترانشه‌های بزرگراهی در مناطق شهری از آن ها استفاده می‌ گردد.

دیوار های حائل وزنی:

دیوارهای وزنی تعادل خود را با وزن های زیاد به دست می‌آورند. یکی دیگر از کاربردهای دیوارهای وزنی بسیار بزرگ، استفاده از آن‌ها به عنوان دیوارهای کناری سرریزها می باشد.

در عکس زیر نمونه‌های متفاوت یک دیوار وزنی را کاملا مشاهده می‌کنید. این دیوارها حاوی دیوار وزنی بتن مسلح ، دیوار حائل بلوکی (دیوار حائل با بلوک سیمانی)، دیوار حائل قفسه ای یا گابیونی یا پله دارنیز  می‌شوند.

موارد استفاده از دیوار حائل بلوکی برای انواع خاکریزهای ساده و دیوار وزنی بتن مسلح عمدتا برای ساخت انواع سد و پایدارسازی ترانشه‌های خاکی می باشد.

در دیوارهای  حائل بلوکی یا وزنی بتن مسلح، تنش‌های کشش در هیچ مقطعی از دیوارها نباید از تنش های مجاز کشش نیز تجاوز کنند. این موضوع سبب بزرگی مقاطع این دیوارها نیز می‌شود.

بررسی‌های اقتصادی نیز نشان می‌دهد که ساخت یک نوع دیوار وزنی ، اقتصادی‌تر از ساخت یک دیوار پشت بند دار هم ارتفاع آن می باشد ، زیرا در دیوار وزنی مساله قالب بندی به میزان دیوارهای  پشت بند دار وجود ندارد و هم‌چنین از آرماتور نیز استفاده نمی‌شود که مزیت اقتصادی بزرگی برای دیوار های حائل وزنی است.

دیوار حائل گابیونی یا پله دار یا قفسه‌ای:

دیوار های حائل گابیونی دیوارهایی هستند که با روی هم چیدن صندوقه‌های نسبتا بزرگ که از انواع قلوه سنگ و لاشه سنگ ها پر شده‌اند، ساخته می‌شوند. به همین علت به آن دیوار های حائل سنگی نیزاطلاق میشود .

دیوار حائل گابیونی در هر شرایط هندسی و ژئوتکنیکی به خوبی قابل اجرا است.

صندوقه‌ها در دیوار حائل قفسه ای معمولا از توری‌های فولادی  نیز ساخته می‌شوند. فواید  عمده دیوار های حائل قفسه ای در آن می باشد که نیاز به حمل انواع مصالح به محل های اجرای دیوار (مانند  سیمان، آرماتور، شن و ماسه و غیره) نیست و فقط باید توری فولادی به محل شما حمل شود.

سپس با استفاده از قلوه سنگ و مصالح درشت محلی می‌توان درون توری رابه خوبی و کامل  پر کرد. خواص دوم در انعطاف پذیری این دیوارها است که تغییر شکل‌های نسبتا بزرگ را به خوبی تحمل می‌کنند.

دیوار حائل سنگی یا گابیونی به عنوان یکی دیگر از روش‌های مرسوم و پر استفاده در مهندسی های رودخانه برای حفاظت سواحل رودخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ویژگی مثبت دیگر دیوار حائل قفسه ای این می باشد که قفسه ها به ویژه در آنجا که دیوارهای نگهدارنده نیاز دارن د تا مقدار بسیار زیادی آب را از خود به خوبی عبور دهد (مثل سازه‌‌های هیدرولیکی)، آب ها را از خود عبور می‌دهند.

دیوار طره ای:

دیوار طره‌ای دیواری می باشد که تعادل خود را با عمل های طره‌ای بدست می آورد. این دیوارها از جنس های بتن مسلح بوده و طراحی آن‌ها بر اساس انواع خمش و برش می باشد .

دیوار طره‌ای معمولا برای ارتفاع‌های  حدود ۳ تا حداکثر ۸ متر ساخته می‌شود. حداقل میزان ضخامت این دیوارها ۳۰۰ میلی‌متر در بالا است و ابعاد پی به گونه‌ای نیز انتخاب می‌ گردد که برآیند نیروها از یک سوم وسط پی نیزعبور کند.

بحرانی‌ترین مقطع، محل تقاطع در ساقه و پی می باشد .

دیوار حایل پشت بند دار

دیوار حائل پشت بند دار مثل  دیوار طره‌ای است با این اختلاف که وجود پشت پندهایی در پشت یا جلوی دیوارها سبب کاهش میزان ضخامت آن می‌شود.

ابعاد متعارف یک دیوار حائل پشت بنددار در فرم  زیر نمایش داده شده می باشد . این ابعاد صرفا نقش راهنمایی را  دارند و در حالتی  که کنترل‌های سازه‌ای جواب دهد می‌توان ضخامت آن را نیز کاهش داد.

خدمات شرکت خاک آزما کاوش مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ، آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

اینستاگرام خاک آزما کاوش

مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – آزمایشگاه محلی

دیوار حائل - مطالعات راهسازی - آزمایشات اسفالت - مطالعات مکانیک خاک - مطالعات ژئوتکنیک

دیوار حائل چیست

سازه نگهبان یا دیوار حایل (به انگلیسی: Retaining wall) دیواری است که بتواند به شکل یک سازهٔ نگه دارنده و تکیه گاهی برای پایداری سازهٔ دیگر، یا جلوگیری ازانواع  ریزش، و مهار خاک‌های تپه‌ها یا دیگر عوارض طبیعی مشرف به جاده‌ها یا ساحلی نزدیک به دریاها و دامنه‌های غیرطبیعی و به‌طور کلی هر جا که احتیاج به یک تکیه‌گاه جانبی حکم  باشد استفاده شود. وجود خاک محدود بین دو ارتفاع متفاوت و نیز در جاهایی که چشم‌انداز آن نیاز شدیدی به شکل‌گیری دارد، یا برای هدف ویژه‌ای مثل  کشاورزی در دامنهٔ کوه‌ها و تپه‌ها از دیوار یا دیواره‌های حائل نیز استفاده می‌ گردد. دیوار حائل می‌تواند به‌ شکل های وزنی، طره‌ای، پشت‌بنددار طراحی گردد. در ادامه مقاله به مبحث دیوار حائل چیست میپردازیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

تعریف:

ساختار های دیوارهای حائل به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مقاومت خاک را در برابر فشار جانبی مختلف  که در اثر شیب‌های غیرطبیعی پدید می‌آید به شدت افزایش دهند. از این دیوارها در شرایطی که ایجاد شیب‌های مورد نظر بیش از زاویهٔ نشست خاک آن منطقه اختلاف سطح را ایجاد کند استفاده می‌شود.

طراحی:

مهمترین عامل در طرح و محاسبهٔ این گونه از دیوارها شناسایی و برآورد نیروی فشار های جانبی خاک بر آن‌ها است. کنترل پایداری در برابر واژگونی و لغزش و ظرفیت های باربری مجاز خاک زیر پِی دیوار به شناخت دقیق این نیروها  و محل نقطه اثر آن بستگی دارد پس از آن می‌توان با استفاده از آیین‌نامه‌های معتبر به محاسبات ضخامت و میلگردهای توزیعی و اصلی دیوار نیز  اقدام نمود.

روش‌های متفاوت تسلیح خاک:

سطحی که همه سازه‌ها بر آن بنا می‌شوند، خاک می باشد. از آنجایی که خاک در برابر انواع شرایط اقلیمی ‌و نفوذ آب بسیارشدید  آسیب پذیر است، ممکن است دچار گسیختگی و یا نشست نیز شود  و در نتیجه سازه ای که بر روی آن کاملا بنا شده است دچار آسیب شدید می‌شود. به همین جهت امروزه از روش‌های مختلفی برای تثبیت و تسلیح خاک استفاده می‌ گردد. مکانیزم رفتار خاک مسلح به این شکل  است که مقداری از تنش‌های ایجاد شده در خاک را به شدت کاهش می‌دهد و در نتیجه سبب کاهش فشار بر روی دیوارهای خاک مسلح می‌ گردد. روش‌هایی که برای تسلیح خاک مورد استفاده نیز  قرار می‌گیرند، عبارتند از:

 • تثبیت شیمیایی در  خاک
 • تثبیت سنتی  در خاک با قیر
 • تثبیت خاک با استفاده آهک
 • تثبیت با  استفاده سیمان
 • استفاده از مواد شیمیایی جدید برای تثبیت در خاک

طراحی دیوار حائل زیرزمین به چه شکل است :

استفاده و طراحی دیوار حائل زیرزمین در ساختمان‌های مسکونی الزامی  و امری واجب  ‌است. در پروژه‌های فاز دو که سازمان نظام‌مهندسی بر آنها نظارت کام دارد، طراحی و اجرای این نوع دیوار برای زیرزمین‌ها، حداقل زیرزمین طبقه دو به پایین جز اصول و مهندسی کار محسوب می‌گردد. اما معمولاً سازندگان ساخت این دیوارها را بی‌نتیجه و منفی می‌دانند. درحلتی که چنین نیست اگرچه ساخت انواع دیوارهای حائل هزینه اضافه‌ای بسیاری دارد اما باید اهمیت دیو‌ار حائل را کاملا به یاد داشته باشید. عدم وجود آن می‌تواند سبب بروز حوادث خطرناکی نیز شود و لازم است که حتماً در حالت وجود  دو یا سه طبقه زیرزمینی ساخته شود. عملکرد این دیوارهای حائل سبب می‌شود ساختمان مقاومتی بیش از آنچه طراح در نظر داشته است را داشته باشد.

یکی دیگر  از مزیت‌های کلیدی و خاصیت مهمم ساخت دیوار حائل، انتقال تراز پایه با وجود دیوار هی حائل است. با وجود دیوار حائل در دور تا دور این ساختمان می‌توان تراز پایه را به سطحی بالاتر نیز انتقال دارد. دیوار حائل همچنین بر روی ضریب زلزله ساختمان نیزبسیار تاثیر گذار است.  نکته ای در هنگام طراحی و اجرای دیوار حائل باید به آن توجه ویژه داشته باشید تفاوت دیوار برشی بتنی با دیوار حائل می باشد. اگر چه این دو دیوار از نظر ظاهری کاملا به یکدیگر شباهت دارند اما عملکردهای کاملا مختلف و ویژه ای دارند. همانطور که گفته شد وظیفه دیوار حائل تحمل فشار جانبی در  خاک  می باشد . در حالی که وظیفه دیوار برشی بتنی جذب نیروی های زلزله  در هنگام زلزله می‌باشد.

عوامل بسیار مؤثر در انتخاب نوع های مختلف  دیوار حایل:

قبل از آن که نوع دیوار حائل را برای ساختمان  خود انتخاب نمایید باید وضعیت خاک محدوده مورد نظر را برررسی کنید تا نیروهای وارده به دیوار های حائل  توسط خاک رامشخص کنید . فشار خاک پشت دیوار حائل ‏ به سه شکل  حالت سکون، حالت محرک و حالت مقاوم می باشد. پس از بررسی وضعیت خاک باید مسئله ارتفاع متوسط  در دیوار را باتوجه‌ به میزان ارتفاع خاک‌ریز، برش و یا شیب زمین اندازه‌گیری ‌شود. پس از آن مساحت دیوار، تغییرات امتداد دیوار در جهت‌های افقی و قائم، موقعیت و محل احداث دیوار نسبت به اندازه  سازه‌های مجاور باید کاملا مورد بررسی قرار بگیرد.  در بحث اجرای دیوار حائل در ساختمان‌سازی، شرایط تحت‌الارضی و نوع پی موردنیاز نیز باید به‌درستی و کاملاً دقیق و به خوبی  اندازه‌گیری شود.

سپس  باتوجه‌به نیاز های مقاومتی، ضخامت در دیوار حائل کاملا تعیین می‌شود زیرا عملکرد های دیوار حائل بستگی به نوع ضخامت آن نیز خواهد داشت. توجه داشته باشید که نوع و وسایل موجود در منطقه برای ساخت‌وساز نیز می‌تواند مسئله دیگری باشد که روی انتخاب این ضخامت هم بسیار تأثیر می‌گذارد. میزان باری که ساختمان‌های اطراف هم کاملا وارد می‌کنند، می‌تواند یک عامل بسیار تأثیرگذار در تعیین انواع مسئله ضخامت دیوارهای بتنی و حائل‌ها نیز باشد. همچنین موقت و دائمی‌بودن دیوار ها نیز از عوامل بسیار مؤثر در انتخاب نوع دیوارهای حایل است.

خدمات شرکت خاک آزما کاوش مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ، آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع خدمات مانند: مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود با شرکت خاک آزما کاوش  تماس بگیرید.

اینستاگرام خاک آزما کاوش

مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – مطالعات ژئوتکنیک ، مطالعات مکانیک خاک ، آزمایشات اسفالت ،آزمایشگاه محلی ، مطالعات راهسازی ، آزمایشات spt ، آزمایشات قیر، حفاری، پایدار سازی گود ، نیلینگ ، بهسازی خاک ، طراحی گود – آزمایشگاه محلی